© Camping Au Abendessen © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter
Camping Au Abendessen © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter
Camping Au Abendessen © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter

Kempink v Podunají v Horním Rakousku

Kempování v hornorakouském Podunají má neobyčejné kouzlo. Dovolenou si budete užívat uprostřed jedinečné přírody, a přesto budete spát jako mezi svými čtyřmi stěnami, tábořit pod širým nebem a přes den provozovat v okolí různé volnočasové aktivity, to vše je samo o sobě zárukou báječné dovolené.

Mezi vlastními čtyřmi stěnami a přesto po celém světě jako doma

Dva provozovatelé kempů z Podunají nám umožnili nahlédnout do svých podniků. Vyrovnaná a diplomatická Andrea Puchner z městečka Feldkirchen an der Donau vybudovala kolem domu svých rodičů idylické tábořiště, oázu s příjemnou atmosférou. Gerhard Ebner umí asi všechno na světě, snad kromě toho, chvíli potichu posedět na místě. Jeho žilami neproudí krev, ale každou sekundu jimi bouřlivě protéká dunajská voda, a to je vidět i slyšet: u městečka Au na Dunaj vznikl v průběhu posledních pár let opravdový ráj pro táborníky.

Všechny cesty vedou do kempu

Vždycky, když nějaké auto odbočí do kempu Andrey Puchner ve Feldkirchenu an der Donau, hádá Andrea – jen tak sama pro sebe, ještě dlouho předtím, než rozpozná poznávací značku - odkud by tak mohli její noví hosté pocházet. Většina z nich přijíždí z Německa, hodně také z Rakouska, z České republiky i z celé Evropy.

Andrea většinou uhádne správně a své hosty pozdraví přímo v jejich rodném jazyce, čímž se hned vytvoří atmosféra, ve které se hosté cítí vítáni. Je to intuice, nebo dlouholetá zkušenost provozovatelky kempu? Přece jen řídí podnik, který buduje od svých 20-ti let kolem rodného domu, kde vyrůstala, již od svých 20 let.

Tehdy, v 80. a 90. letech se jí lidé často ptali, jestli by si mohli v jejich zahradě postavit stan, anebo zaparkovat obytný vůz. Časem jich stále přibývalo a Puchnerovi se pro táborníky stali oblíbenou adresou. „Takže zde zcela přirozeně, pomalu a postupně vyrostl kemp“, vzpomíná Andrea Puchner.

      

© Andrea Puchner © Camping Puchner
Andrea Puchner © Camping Puchner

Můj kemp vznikl přirozeně
a z lásky k tomuto místu.
© Camping Au - Gerhard Ebner & Arnold Hörmann © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH/Peter Podpera
Camping Au - Gerhard Ebner & Arnold Hörmann © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH/Peter Podpera

Jsme hráči, kteří vyměnili kariéru za velké sny.

Trošku jinak to probíhalo u Gerharda Ebnera: pro tohoto vystudovaného technika pro automatizaci to byla prostě láska na první pohled. Při prvním pivečku v kempu v Au s vyhlídkou Dunaj netušil, že mu bude o dvacet let později tento malý ráj říkat pane. Ale již tenkrát cítil, že toto místo v sobě má něco magického.

Od základu změnil svou kariéru a spolu s kolegou Arnoldem Hörmannem převzali roku 2006 provoz kempu „Campingplatz in Au“ jako „projekt dvou diletantů“, popisuje s úsměvem Gerhard Ebner. Od té doby jsme to tady kousek po kousku rozšiřovali a přestavovali. Každý rok jsme přišli s něčím novým. Gerhard totiž nezahálí ani v zimě, když skončí sezóna. Tu a tam něco opraví a přeleští, něco přestavuje nebo přistavuje, a také pěstuje tisíce sazenic na květinovou výzdobu na příští sezónu. To vše dělá s velkým citem pro detail.

Kemp v městečku Au se mezitím stal oblíbenou prázdninovou adresou pro cyklisty a prázdninové kapitány říčních člunů z celého světa: 45 parkovacích míst, 6 sudů na spaní spolu s 2 000 metry čtverečními na stanování – vše přehledné a vybudované s velkým nadšením. „Ale i místní se rádi zastaví k odpočinku a občerstvení.“

Poznávejte okolí a užívejte si dovolenou

„Někteří z mých hostů jsou velmi aktivní“, vypráví Andrea Puchner. Naštěstí poskytuje náš region mnoho možností: cyklistiku na dunajské cyklostezce Donauradweg, turistiku v chráněné krajinné oblasti Pesenbachtal, golfová hřiště přímo u nás ve Feldkirchenu nebo jen slunění, koupání a užívání léta u jezer nebo zábavu v centru vodních sportů Jetlake s vlekem na vodní lyžování. „Dokonce máme přímý přístup k jezeru přes louky na břehu řeky, můžete se zajít vykoupat i pěšky.“

Většina hostů má radost z tipů na místní zajímavosti, které od hostitelky dostanou. Andrea Puchner totiž také vyhledává osobní kontakty a ráda prozradí, co všechno se dá v okolí Feldkirchenu zažít – patří totiž k certifikovaným průvodcům po Rakousku. Někteří hosté ale také milují klid, který v okolí panuje, jednoduše tráví čas v kempu a nechají regenerovat svou duši rozjímáním v okolní zeleni.

Město Au an der Donau leží v rovinatém Machlandu, je tedy ideální pro příjemné výlety na kole po dunajské cyklostezce. Nedaleko odtud najdete Strudengau, odkud vedou nádherné turistické stezky, na kterých návštěvníci rádi prozkoumávají soutěsky a rokle. Nedaleko leží také kouzelné městečko Grein an der Donau, které určitě stojí za návštěvu.

A kdo si chce v klidu odpočinout, může zůstat v kempu a prostě si užívat idylickou přírodu. Za vlahých večerů pak přijíždějí čluny z městečka Grein do přístavu v městečku Au, za živou hudbou a delikatesami ze sivenů v bio kvalitě. Když pak slunce pošimrá vlnky Dunaje a světlo získá zlatavý nádech, „vypadá přístav v Au jako 'malé Monako'“.

Tak chutná Dunajský region

Po dni plném zážitků polechtá váš nos domácí ovocný nebo jablečný mošt, který potěší vaše chuťové buňky. V moštárně s občerstvením rodiny Puchnerových si můžete pochutnat na vydatné svačině a regionálních produktech.

Také tuzemští turisté se rádi zastaví po dni stráveném u vody v útulné zahradní restauraci. V hřejivých paprscích letního večerního slunce tak můžete společně a v dobré náladě strávit příjemný večer.

     

© Mostjause © Carletto Photography
Mostjause © Carletto Photography

U Gerharda Ebnera v Au se právě grilují rybky na špejli (Steckerlfisch), ke kterým se servírují regionální ovocné šťávy a mošty, nebo obložené svačinové chleby, popřípadě místní specialita – pikantní selský kapr z Mühlviertelu.

 


Regionální potraviny jsou vždy nejlepší, to prostě poznáte na chuti!

Tak dobrou chuť!

© Steckerlfisch Camping Au © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter
Steckerlfisch Camping Au © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter

Fascinace Dunajem

To že má Dunaj obrovský význam, přesahující hranice Rakouska, si Andrea Puchner pořádně uvědomila teprve při setkáních se zahraničními hosty: „Jedna španělská rodina byla z dovolené u Dunaje, nádherné řeky s pohnutou historií a fascinující přírodou, tak nadšena, že se sem od té doby vracejí každý rok“, vzpomíná. Také pro Andreu samotnou je Dunaj místem, kde čerpá sílu a nesmí chybět na žádné z jejích procházek nebo běžeckých tras.

© Hafen Au/Donau © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter
Hafen Au/Donau © Oberösterreich Tourismus GmbH/Marco Leiter

U Gerharda Ebnera se zastavili dokonce i světoběžníci na své cestě do Asie. „Určitě v tom hrál roli Dunaj. Protéká tolika zeměmi a formuje širokou škálu kultur a krajů“, říká provozovatel kempu a velkým panoramatickým oknem pozoruje se spokojeným výrazem čluny v přístavu Au, které se lehce kolébají na hladině.

Více odkazů